Ana Sayfa Eğitim JESTECH sayılı bilimsel dergiler arasına girdi

JESTECH sayılı bilimsel dergiler arasına girdi

68
0
KARABÜK ÜNİVERSİTESİNİN (KBÜ) ULUSLARARASI HAKEMLİ DERGİSİ JESTECH, KASIM AYI İTİBARİYLE EN PRESTİJLİ ULUSLARARASI İNDEKSLEME SERVİSLERİNİN BAŞINDA GELEN 'SCİENCE CİTATİON INDEX-EXPANDED (SCI-EXPANDED)' TARAFINDAN TARANMA HAKKI ELDE EDEREK BU ALANDA TÜRKİYE’DEKİ SAYILI BİLİMSEL DERGİLER ARASINA GİRMEYİ BAŞARDI. KBÜ REKTÖRÜ PROF. DR. REFİK POLAT (SOLDA), DERGİNİN BAŞ EDİTÖRÜ OLAN KBÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANI DOÇ. DR. İLKER TÜRKER'İ TEBRİK ETTİ.Karabük Üniversitesinin (KBÜ) uluslararası hakemli dergisi JESTECH, kasım ayı itibariyle en prestijli uluslararası indeksleme servislerinin başında gelen “Science Citation Index-Expanded (SCI-Expanded)” tarafından taranma hakkı elde ederek bu alanda Türkiye’deki sayılı bilimsel dergiler arasına girmeyi başardı.
“Emerging Science Citation Index (ESCI)” bünyesinde 2017 yılından beri taranan Karabük Üniversitesinin uluslararası hakemli dergisi JESTECH, uluslararası bilim dünyasından çok daha kaliteli yayınların dergiye ulaşması ve aynı çalışma prensiplerinin sürdürülmesiyle, 2019 yılı kasım ayı itibariyle en prestijli uluslararası indeksleme servislerinin başında gelen “Science Citation Index – Expanded (SCI-Expanded)” tarafından taranma hakkı elde ederek büyük bir başarıya imza attı.
Türkiye’de SCI-Expanded indeksinde listelenen 50 bilimsel dergi bulunurken, bunlardan sadece 8 tanesi mühendislik alanında, 30’dan fazlası ise tıbbi bilimlerle ilgili yayın yapıyor.
SCI-Expanded indeksli yayınlar halen Türkiye ve birçok ülkede başlıca doçentlik kriteri olarak kabul edilirken, çoğu üniversitede doktora tamamlama kriteri olarak ta kullanılıyor. Bu etkenlerin ışığında 2016 yılını bin 400 civarında makale başvurusuyla tamamlamış olan JESTECH dergisinin, 2019 yılını 2 bin 800 civarı makale başvurusu ile tamamlaması bekleniyor. Bu makalelerin ise yalnızca yüzde 5’i değerlendirme aşamalarını geçerek dergide yayınlanıyor.
Editör kurulunu uluslararası akademik camiadan her biri alanlarında uzman öğretim üyelerinin oluşturduğu JESTECH’in baş editörlüğü ve ön değerlendirme aşamaları Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim elemanlarınca yürütülüyor. Ayrıca bu aşamalar Karabük Üniversitesinin diğer mühendislik bölümleri öğretim üyelerince de destekleniyor.
Yayın hayatına 1998 yılında “Teknoloji” ismi ile ulusal hakemli dergi statüsünde başlamış olan dergi, 2014 yılında geçirdiği kapsamlı değişiklik ile uluslararası dergi statüsüne kavuşarak “Engineering Science and Technology – an Internatıonal Journal (JESTECH)” adını almıştı.
Rektör Prof. Dr. Refik Polat’tan tebrik
Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, JESTECH dergisinin SCI-Expanded kapsamında taranması başarısından dolayısıyla derginin baş editörü olan KBÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İlker Türker nezdinde tüm yayın ekibini ve derginin onursal editörü Prof. Dr. Mehmet Akbaba’yı tebrik etti.
Doç. Dr. İlker Türker de JESTECH dergisinin uluslararası hakemli bir dergi haline dönüşerek SCI-Expanded kapsamına alınmasına kadar olan süreçte verdiği destekten dolayı Rektör Polat’a teşekkür etti.