Ana Sayfa Kültür-Sanat KBÜ Gastronomi öğrencileri “usta şeflerle” mutfakta

KBÜ Gastronomi öğrencileri “usta şeflerle” mutfakta

61
0
GAZİANTEPLİ ÜNLÜ KATMER USTASI ZEKERİYA USTA LAKAPLI MEHMET ÖZSİMİTÇİ VE GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜNDEN ÖĞRETİM GÖREVLİSİ CEYHUN UÇUK, KARABÜK ÜNİVERSİTESİ (KBÜ) GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ İLE BİRLİKTE, GAZİANTEP YÖRESİNİN MEŞHUR YEMEKLERİ ŞİVEYDİZ, FİRİK PİLAVI VE KATMER YAPTI.Gaziantepli ünlü katmer ustası Zekeriya Usta lakaplı Mehmet Özsimitçi ve Gaziantep Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden öğretim görevlisi Ceyhun Uçuk, Karabük Üniversitesi (KBÜ) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ile birlikte, Gaziantep yöresinin meşhur yemekleri şiveydiz, firik pilavı ve katmer yaptı.
Karabük Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından öğrencilerine Gaziantep mutfağına özgü yemekleri uygulamalı öğretmek amacıyla “Gaziantep Mutfağı Uygulamaları” etkinliği düzenlendi. KBÜ Turizm Fakültesi’nde yapılan etkinliğe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Genel Sekreter Lütfü Köm, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nuray Türker, bölüm hocaları ve öğrenciler yer aldı.
KBÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mutfağında gerçekleştirilen etkinlikte katmerci Zekeriya Usta ve Ceyhun Uçuk, yemeklerin hazırlanışını, yapılış aşamasını ve püf noktalarını öğrencilere aktardı.
Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nuray Türker, öğrencilerin gelişimine katkı sağlamak adına uzman kişileri konuk edip öğrencilerle uygulama yaptıklarını söyledi.
Antep yöresinin lezzet fırtınasını Karabük’te estirmek amacıyla geldiklerini söyleyen Zekeriya Usta da, “Antep bir lütuf şehridir ve davet üzerine lütuf şehrini buraya kadar taşıdık. Antep yöresinin lezzet fırtınasını burada estirelim diyerek Antep mutfağının bir bölümünü buraya getirdik. Öğrencilerimizin de bunları görerek yemeklerin toplumla birlikte kaynaştırılmasını amaçladık” dedi.