Ana Sayfa Aile-Sağlık Safran geleceğe taşınıyor

Safran geleceğe taşınıyor

60
0
UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ'NDE YER ALAN KARABÜK'ÜN SAFRANBOLU İLÇESİYLE ÖZDEŞLEŞEN VE KİLOSUNUN 30 BİN LİRA OLMASI DOLAYISIYLA 'DÜNYANIN EN PAHALI BAHARATI' OLARAK ADLANDIRILAN SAFRAN BİTKİSİNİN, GELECEĞE TAŞINMASI AMACIYLA 'GENÇLER SAFRANBOLU SAFRANINA SAHİP ÇIKIYOR' PROJESİ KAPSAMINDA ÖĞRENCİLERE SEMİNER VERİLDİ.UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen ve kilosunun 30 bin lira olması dolayısıyla “dünyanın en pahalı baharatı” olarak adlandırılan safran bitkisinin, geleceğe taşınması amacıyla “Gençler Safranbolu Safranına Sahip Çıkıyor” projesi kapsamında öğrencilere seminer verildi.
Safranbolu Kaymakamlığı öncülüğünde hayata geçirilen proje faaliyetleri kapsamında Safranbolu Ünsal Tülbentçi İlk ve Ortaokul öğrencilerine, İlçe Tarı ve OOrman Müdürlüğü tarafından safran bitkisinin yetiştirilme süreçleri, ekonomik değeri, sağlık yönünden faydaları gibi bilgiler verildi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, projenin safran geleceğe taşınması için önemli olduğunu söyledi.
Proje kapsamında safran bitkisini detaylı tanıtmak istediklerini, bu bağlamda Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde faaliyetler yürüttüklerini ifade ede Gümüş, tüm medeniyetlerin, toplumların, şehirlerin değerlerinin olduğunu, Safranbolu’nun ise bir çok değere sahip olduğunu, safran bitkisinin de bu önemli değerlerden biri olduğunu belirtti.
Gümüş, “Bizler bu değerleri gelecek aktarmak zorundayız, bu sebeple tüm öğrencilerimizi bu konuda bilgilendireceğiz. Bütün öğrencilerimizin bir safranı olsun istiyoruz. Bu eğitimleri eğitim öğretim yılı boyunca sürdüreceğiz” dedi.
Gümüş, Safranbolu için başlatılan bu proje ve destekleri için Kaymakam Fatih Ürkmezer’e teşekkür etti.
Seminere, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emre, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.