Ana Sayfa Gündem “100. YIL MARŞI ŞİİR VE BESTE YARIŞMASI” İÇİN SAYILI GÜNLER KALDI

“100. YIL MARŞI ŞİİR VE BESTE YARIŞMASI” İÇİN SAYILI GÜNLER KALDI

240
0

TC İletişim Başkanlığı tarafından gönderilen açıklamada 100.Yıl marşı ve Beste Yarışması için sürecin başladığı açıklandı. Yapılan açıklamada, Organizasyon Komitesinin İstanbul Çekmeköy Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinesinde, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir marş ortaya çıkarmak için proje için start verildiği belirtildi.

1 Temmuz 2021 tarihinde tanıtım organizasyonu yapılan “100. YIL MARŞI ŞİİR VE BESTE YARIŞMASI” projesi için Türkiye’nin birçok noktasında duyuru ve reklam çalışmaları yürütüldüğü yine dijital mecralarda reklam ve tanıtım çalışmaları da halen devam ettiği de ifade edilirken, Bu proje ile ilgili olarak Valilik ve Kültür Turizm Müdürlüğü’ne, projeyi anlatan ve vatandaşlarımızı bu yarışmaya katılmaya davet eden bilgi ve afişler gönderildiği ifade edildi.

Şiir yarışması için son başvuru tarihinin 29 Ekim 2021 olması nedeniyle daha fazla katılım sağlanması istenen açıklamada, Şiir yarışmasına katılımlarında devam ettiği vurgulandı..

Bu arada KARABÜK ilinden fazla bir katılım olmadığına dikkat çeken Organizasyon Komitesi, “Türkiye, emin adımlarla 2023 yılına ilerliyor…” diyerek şu açıklamada bulundu;

“Birçok alanda yeniliklere ve başarılara imza atan Türkiye, cumhuriyetin 100. yılına da çok özel bir şekilde hazırlanıyor. Bunlardan biri de ülkemizin başarılarını, tarihini, kültürünü, birlik ve bütünlüğünü anlatan bir “Yüzüncü Yıl Marşı” hazırlanması.

Bu konuda harekete geçen kurum ise Çekmeköy Belediyesi oldu…

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın koordinesinde yürütülen proje sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıl Marşı hazırlanacak. Projenin en büyük özelliği ise marşın halk tarafından hazırlanacak olması…

2 yıla yakın bir süre devam eden hazırlıkların ardından 1 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul Küçüksu Kasrı’nda muhteşem bir tanıtım toplantısıyla projeye başlandı.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, böyle bir yarışmayı düzenledikleri için heyecanlı olduklarını söylerken, tarihimizi anlatan çok güzel bir eseri Türk halkına armağan etmek istediklerini ifade etti.

17 KİŞİLİK SEÇİCİ KURULDA DEV İSİMLER VAR

Çekmeköy Belediyesi’nin düzenlediği “Yüzüncü Yıl Marşı Şiir ve Beste Yarışması” seçici kurulunda alanlarında uzman, Türkiye’nin sevdiği ve çok yakından tanıdığı isimler var.

17 kişiden oluşan seçici kurulda,

Sanatçı ÖZDEMİR ERDOĞAN

TV Programcısı PELİN ÇİFT

Besteci ve söz yazarı SİNAN AKÇIL

Tarihçi akademisyen TUFAN GÜNDÜZ

Söz yazarı AŞKIN TUNA

Müzisyen ve besteci AYDIN SARMAN

Besteci ve söz yazarı AZERİN

Şair CAHİT KOYTAK

Müzik prodüktörü CENGİZ ERDEM

Sosyolog EROL ERDOĞAN

Besteci GARO MAFYAN

Edebiyatçı akademisyen HAYATİ DEVELİ

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü MURAT KARAHAN

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü MUSTAFA KURT

Edebiyatçı SİBEL ERASLAN

Sanatçı TULUYHAN UĞURLU

Besteci ve müzisyen YÜCEL ARZEN yer alıyor.

HALKTAN BÜYÜK İLGİ VAR

1 Temmuz’dan itibaren şiirlerin toplanmaya başladığı projeye vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Toplam ödülün 400 bin lira olduğu yarışmaya projenin web sitesi üzerinden katılım sağlanabiliyor.

www.yuzuncuyilmarsi.com adresi üzerinden vatandaşlar eserlerini göndererek yarışmaya katılım sağlayabiliyor.

İLK 100 ESER BESTEYE AÇILACAK

Çekmeköy Belediyesi tarafından organize edilen yarışmaya katılan eserler, ön seçici kurul ve seçici kurul tarafından değerlendirilerek puanlanacak. Dereceye giren ilk 100 eser bestelenebilir olarak halka duyurulacak. Projenin ikinci aşaması ise bestecilerin katılımına açılacak. 10 Aralık’ta başlayacak bu süreçte besteciler isterlerse ilk 100 eserden seçim yaparak beste yapacak, isterlerse de şiir aşamasına katılmadıkları eserlerini bestelenmiş olarak seçici kurulun değerlendirmesine sunacak.

Bestelenebilir olarak açıklanan 100 eser, proje sonunda basılı hale getirilerek bir hatıra eseri ortaya çıkmış olacak.

PROJE TAKVİMİ AÇIKLANDI

1 Temmuz’da başlayan şiir başvuruları 29 Ekim 2021 tarihine kadar devam edecek. Dereceye giren 100 eser, 10 Aralık’ta düzenlenecek yarı finalde açıklanacak ve bestecilerin katılabileceği aşama başlayacak. 19 Mayıs 2022 tarihine kadar devam edecek beste başvurularının ardından Türkiye’nin Yüzüncü Yıl Marşı 23 Eylül 2022 günü açıklanacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz