Ana Sayfa Gündem Altın Safran Festivalinde Meşale 21.Kez Yandı

Altın Safran Festivalinde Meşale 21.Kez Yandı

114
0

 21. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Görkemli Bir Şekilde Başladı

Safranbolu Belediyesi tarafından  organize edilen Uluslararası Altın Safran Film Festivali’nin 21.si Festival Organizasyon Komitesi’nin Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunum Töreni ile sanatseverlere kapılarını açtı.

Kültürel değerlerin kültürel alt yapı ile korunmasını ve gelecek nesillere aktarılmasında sürekliliğinin sağlanması amacıyla KÜLTÜREL MİRAS ve KORUMACILIK ana teması ile gerçekleşen festivalin bel kemiği olan ve  korumacılığa teşvik eden  ‘’En İyi Restore Edilen Ev’’ onur ödülü  ‘’Kavaslar Evi‘’ olarak bilinen ‘’Mehmet Emin Efendi Konağı’’na plaket çakım töreni gerçekleşti.

Plaket çakım töreninin ardından Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde Afganistan’lı resim sanatçısı  Najeebullah Mehrzad’a ait  yağlı boya resim sergisinin açılışına geçildi. Organizasyon Komite Başkanı Elif Köse, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz ’ün yaptığı açılış konuşmalarının ardından,  Festival Organizasyon Komite Üyeleri, Jüri üyeleri ve vatandaşların katılımı ile geçekleşen açılış seremonisi ile festival meşalesi yakılarak ardından geçtiğimiz yıl Proje Destek Dalında Şefik Yılmaz Dizdar Özel Ödülü alan Yavuz ÖZER’ in yönetmenliğindeki ‘Safranbolu da Mekan’ adlı belgesel filmin galası yapıldı.

İlk gün tamamlanan programların ardından basın açıklaması yapan Safranbolu Belediye Başkanı ve Festival Komite Başkanı Elif Köse  ‘’estetiğin, kültürün, sanatın başkenti olan kentimize çok yakışan bir festivali var. 20 yıldır soluksuz devam etmiş olması Safranbolu için çok kıymetli. Ne olursa olsun ara vermeden süregelmesine destek olan herkese tek tek teşekkür etmek istiyorum. Pandemi gibi zorlu bir sürece rağmen asgaride olsa ara vermemek için yaptığımız festivalde bize destek olan başta Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğüne, Karabük Valimize, Safranbolu Kaymakamımıza, Üniversitemize ve değerli hocalarına, Festival Organizasyon Komitemize, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekip arkadaşlarıma, değerli basın mensubu arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum’’ dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz