Altın Safran’da Finalistler Belli Oldu

Bu yıl 24. sü düzenlenecek olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında düzenlenen yarışmalarda finalistle belli oldu.

Kültürel Miras Ve Korumacılık Temalı Ulusal Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması ve Uluslararası Uzun Metraj Belgesel Film Yarışma’larında Jüri Üyelerinin yoğun bir çalışma ile belirlediği filmler ve yönetmenleri açıklandı.

Konu ile ilgili kısa bir açıklama yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “ Alanında tek olan ve aralıksız devam eden festivalimiz bu yıl 24. kez kapılarını sanatseverlere açacak. Festival Komitesi olarak 23. nünün hemen ardından yıl boyunca başladığımız çalışmalarımızı tamamladık ve kayıtları almaya başladık. Her yıl olduğu gibi bu yılda oldukça yoğun bir katılımın olduğu yarışmalarımızda birbirinden değerli jüri üyelerimiz ince eleyip sık dokuyarak finalistleri belirledi” dedi.

Oldukça Renkli Bir Festival Bizleri Bekliyor

Festivalin yalnızca bir film festivali değil, Safranbolu’nun tanıtımına da büyük katkı sağladığını ifade eden Başkan Elif Köse, “ Bu yıl yine birbirinden farklı etkinliklere, söyleşi, panel ve programlara ev sahipliği yapacak olan festival oldukça renkli geçecek” şeklinde konuştu.

Festivalde finale kalan isimler ve filmler ise şöyle sıralandı.

KÜLTÜREL MİRAS VE KORUMACILIK TEMALI ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

            FİLM ADI       YÖNETMEN

1          Anne Türkler Geliyor “İki Tarih Arasında” Kurtuluş Özgen, Hasan Özgen

2          Fatma’dan Sonra 40 Yıl (The 40 Years After Fatma) Sezer Ağgez

3          Etrim’in Altın Kızları (The Golden Girls of Etrim) Eren Aybars Arpacık

4          Gordion’un Çobanları (Gordion’s Shepherds) Kadir Uluç

5          Madak Sedat Benek

6          Kafamdaki Dünya (The World In My Head) Yalçın Çifçi

7          Kalıntılar Mehmet Köprü

                                                   ÖN JÜRİ

DOÇ.DR. MURAT AYTAŞ   ÖĞR. GÖR. GÜLŞAH POLAT   SAVAŞ HAMARAT

ULUSLARARASI KISA METRAJ BELGESEL FİLM YARIŞMASI

            FİLM ADI       ÜLKE     YÖNETMEN

1          The Illusions of a Wild Anemone – İran – Mehdi Shabani

2          EMMA – Türkiye – Merve Kuş Mataracı

3          Bakmadan Geçemediklerim – Türkiye – Barış Yücedağ

4          Algoritm of Beauty – Belçika – Milena Trivier

5          Bisküvi ve Gazoz – Türkiye – Pelin Asal

6          Dün Bugün Yarın – Türkiye – Orhan Dede

7          Çamurla Oynayan Kız – Türkiye – Deniz Telek

                                                    ÖN JÜRİ

DOÇ. DR. MURAT AYTAŞ           ÖĞR. GÖR. OSMAN ÇAKIR              NESLİ ÖZALP

ULUSLARARASI UZUN METRAJ BELGESEL FİLM YARIŞMASI

            FİLM ADI       ÜLKE      YÖNETMEN

1          Kavur  Türkiye  – Fırat Özeler

2          Seyirlik Bir Gariplik: Van Gölü Canavarı – Türkiye – Behçet Güleryüz

3          Kim Mihri  – Türkiye – Berna Gençalp

4          23 Cent Asker – Türkiye – Mumin Baris

5          Corona Yoluna Çıkmasaydı – Türkiye – Zafer Sevener, Sibel Sümer

6          A Life On The Farm – Birleşik Krallık – Oscar Harding

7          Destiny – İran – Yaser Talebi

                                                               ÖN JÜRİ

DOÇ. DR. ONUR AKYOL         BEGÜM AKSOY   ÖĞR. GÖR. MEHMET ALİ SEVİMLİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz