Ana Sayfa Gündem Başkan Köse Safran Dikti

Başkan Köse Safran Dikti

110
0

Safranbolu Belediyesi, ilçede safran üretiminin artırılması ve farkındalık oluşturmak amacıyla 2 bin 500 metrekare alanda safran üretimine başladı. Yazıköy’de gerçekleştirilen safran dikme etkinliğinde Belediye Başkanı Elif Köse de safran dikti.

Etkinliğe, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Abdullah Çakır ve Belediye Başkan Yardımcısı Halil Bakkal da katıldı.

Kendi ağırlığının 100 bin katı suyu sarı renge boyama özelliği taşıyan Safran’ın, vatandaşlar için de örnek oluşturması amaçlanıyor.

Safran dikimi sonrası bir açıklama yapan Belediye Başkanı Elif Köse, Yazıköy’de Belediyeye ait seraların olduğu bölgeye yakın bir alanda safran dikimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

2 bin 500 metrekare alanda safran ekimi yaptıklarını belirten Başkan Köse, “Safran, kentimizin adını aldığı çok kıymetli bir bitki. Zaman içinde üretimi maalesef çok azalmış. Safranbolu’da son zamanlarda birkaç üreticimiz var. İlçede safran üretiminin artırılması ve farkındalık yaratıp vatandaşların safran üretimine yönelmesi için Belediye olarak 2 bin 500 metrekare alanda üretim yapmaya başladık.” dedi.

“Herkesi Ekip Biçmeye Davet Ediyorum”

Yaklaşık 18 dekar arazi üzerindeki seralarda çiçek ve sebze üretiminin de devam ettiğini ifade eden Başkan Köse, “Biz buna safranı da eklemiş olduk. Üretimde olduğumuz ve tarımla ilgilendiğimiz için çok mutluyum. Tarımın ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde gördük ve yaşadık. Herkesi ekip biçmeye davet ediyorum.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz