Ana Sayfa Gündem CHP Lİ AYTAÇ’IN İDDİASINA KAYMAKAMLIK CEVAP VERDİ

CHP Lİ AYTAÇ’IN İDDİASINA KAYMAKAMLIK CEVAP VERDİ

49
0

Eflani CHP İlçe Başkanı Ahmet Aytaç yine ciddi iddialarda bulundu ve Eflani Milli Eğitim Müdürü   Kendi Personelinin çocuğu için Özel sınıf mı açtı?  Bu iddialar doğru mu ? “ sorusu ile gündem yarattı. Karabük Gündem Haber sitesinde yayınlanan açıklama sonrası bu sefer Eflani Kaymakamlığı olayı açıkladı ve cevap verdi

Aytaç açıklamasında “ Eflani’de ki okuldan aldığımız haberler tek bir öğrenci için Özel bir sınıf acıdığı yönde.  Tek kişilik sınıfta özel öğretmen vasıtasıyla kamu personelinin çocuğunun ders gördüğü yetkiler tarafından bize bildirildi. Eğitim hakkı sosyal bir haktır.  Herkes için eşittir. Eflani’de gariban öğrenciler tıka basa sınıflarda eğitim görürken bir kamu personelinin çocuğuna özel sınıf açmak ve öğretmen görevlendirmek ne kadar etik soruyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Aytaç ayrıca, “ Vali beyin haberi var mı?  Kaymakam beye bilgi verdiler mi ? Karabük basının haberi var mı? Eşitlik ilkesine aykırı, Kamu malını harcayan görevi kötüye kullanan personelin durumundan Cumhuriyet Savcılarının haberi var mı ? Diyorum…Takdiri Halkımıza bırakıyoruz.” Dedi

Eflani Kaymakamlığı ise konu hakkında açıklama yaptı ve ; ” İlimiz Eflani İlçesi Atatürk İlkokulunda hizmet veren Özel Eğitim Anasıfı ile ilgili “Eflani İlçe Milli Eğitim Müdürü Kendi Personelinin çocuğu için Özel Sınıf Açtı mı” ve “ Mili Eğitim Müdürü Karabük’te ikamet eden personelinin çocuğuna Özel Sınıf açmıştır” başlığıyla sosyal medyada ve bazı yerel basın kaynaklarında yayımlanan iddialarla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Haberde adı geçen öğretmenimiz Eflani İlçemizde bir okulumuzda Müdür olarak görev yapmaktadır. Çocuğu için okulda özel olarak açıldığı iddia edilen sınıf heyet raporu ve Rehberlik Araştırma Merkezleri tarafından onaylanan tespit edilmiş yetersizlikleri bulunan özel öğrencilerimizin öğrenim gördüğü “Özel Eğitim Anasınıfı”dır. Adı geçen okul yöneticimizin çocuğu bu özelliklere haiz özel çocuklarımızdandır. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz için açılan ‘’Özel Eğitim Sınıfı aşağıda belirtilen Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmelik ve Mevzuatına uygun olarak açılmıştır.


Özel Eğitim Sınıfının Açılmasıyla İlgili Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmelik Maddeleri:
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Yönetmeliği Madde 30 (1) gereği;
‘’36 ayını tamamlayan ve 66 ayını doldurmayan çocuklar için özel eğitim anaokulu açılabileceği gibi bu çocuklar için, ilkokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları, bağımsız anaokulları ve diğer ilkokullar bünyesinde özel eğitim anasınıfları da açılır. ‘’

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 12 ( 7) gereği;
‘’Okul çalışanlarının istemeleri hâlinde, çocuklarının nakli ulusal adres veri tabanındaki adreslerine bakılmaksızın görev yaptıkları okula yapılır.’’ hükümlerine göre Özel Eğitim ihtiyacı olan çocuklarımız için ihtiyaçlarına uygun Özel Eğitim Okullarımız olduğu gibi okullarımızın bünyesinde de Özel Eğitim Sınıfları açılabilmektedir. İlimizde hemen hemen her okulumuzda bu türden sınıflarımız oluşturulmuştur. Eflani İlçemizde hizmet veren sınıfımızın oluşturulması ilgili Yönetmelik hükümlerine tamamen uygundur.

Ayrıca; İlçemiz okullarındaki öğrencilerimiz iddialarda belirtildiği gibi kalabalık sınıflarda eğitim öğretime devam etmemekte olup okullarımızın şubelerindeki öğrenci ortalaması İlkokulumuzda 20,Ortaokullarda 19, lisemizde ise 16’dır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” dedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz