Ana Sayfa Gündem Cumhuriyet Kenti Safranbolu’da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Devam Ediyor

Cumhuriyet Kenti Safranbolu’da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Devam Ediyor

76
0

Korumanın Başkenti Safranbolu’da Cumhuriyetin ilan edilişinin 98.yıldönümü törenlerle kutlanmaya devam ediyor. Kaymakamlık Makamında gerçekleşen günün ile programı tebriklerin kabulünün ardından Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında geçildi.

Buradaki törene Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz’ün yanı sıra, Belediye Başkanı Elif Köse, Cumhuriyet Başsavcı Emre Arık, Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanı J.Kd.Alb. Hasan Başkök, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Yeşilyurt, İlçe Jandarma Komutanı J.Yzb. Emrah Aydın, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, KKamu Kurum ve Kuruluşlarının Müdür ve idarecileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, çok sayıda vatandaş ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Safranbolu kaymakamı Mehmet Türköz ve Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse törene katılanların bayramını kutladı.

“Kaymakam Türköz günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şu görüşlere yer verdi.

Bugün Cumhuriyetimizin 98. yıldönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz. Cumhuriyetin ilanı, Aziz Milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir.

Bugün kutladığımız yalnızca Cumhuriyetimizin ilanı değil, Atasının lisanıyla “bağımsızlık benim karakterimdir” diyen bir Milletin dizginlenemez sevdasıyla, bu sevda uğruna toprağa düşen nice canlar, çekilen nice acılar, büyük felaketler pahasına bedeli sonuna kadar ödenmiş büyük zaferlerle kazanılmış yeniden diriliş ve varoluşun bir başarı öyküsüdür.

Bu başarının adı olan Türkiye Cumhuriyeti hepimize sunulmuş ve emanetimize tevdi edilmiş en büyük, en kutlu armağandır. Bu kutlu armağanı, bugünümüzü ve geleceğimizi aydınlatan parıltısıyla bir egemenlik tacı olarak başlarımıza konduran Cumhuriyet kahramanlarını, başta Cumhuriyetimizin kurucu lideri, ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun silah, siyaset, mücadele arkadaşlarını, nice isimsiz vatan evladını minnetle, şükranla, rahmetle yâd ederek İstiklal Savaşının kolay kazanılmadığını biliyoruz.

Çanakkale’de yaşanan ölüm kalım mücadelesinin Milletin topyekûn var olma iradesinin ve bağrından lideri Gazi Mustafa Kemali ve yiğit ordusunu çıkarma azim ve kararlılığının şahitleriyiz. Şunu unutmayalım ki, Cumhuriyetimiz Atatürk’ün önderliğinde Aziz Milletimizin, azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eserdir, tüm imkansızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır.

Ve bu zafer, Cumhuriyet’le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir.

Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir.

Değerli vatandaşlar, Cumhuriyetin hedefi Ulusal Egemenlik ilkesine ve bilimsel düşünce ölçülerine dayalı bir devlet ve toplum yapısı kurmak, bunu yaşatıp korumayı başaracak demokratik Türk bireyini yetiştirmekti.

Atatürk’ün manevi mirası olan akıl ve bilimle hareket edip onun en büyük eseri ve bağımsızlığımızın teminatı Cumhuriyetimizi koruyacak milli refleksi her zaman canlı tutmalıyız. Milli ve Kültürel değerlerimizi özenle korumalıyız.

Bugün geldiğimiz noktadan daha aydınlık yarınlara ancak Cumhuriyetle varabileceğinin bilincinde olan Büyük Türk Milleti Cumhuriyet rejimiyle kıvançlıdır.

Demokratik, laik, çağdaş, sosyal hukuk devleti olan Cumhuriyetimizin bizleri ulaştırdığı nokta, hepimize heyecan ve ümit vermekte, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmekte, milletçe daha iri ve diri olma azmimizi yenilemektedir.

Bu inançla; büyük kahraman, asker ve devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yolunda yürümeye, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Onu, kahraman ecdadımızı, aziz şehit ve gazilerimizi milletimizin kalbinde ve gönlünde ebediyete kadar yaşatacak ve asla unutmayacağız.

Milli birlik ve beraberliğimiz geleceğimiz yönünden yaşamsal bir önemdedir. Ülkemizin birlik ve beraberliğini yok etmeye, ülkemiz toplumsal yaşamını ve devletimizin niteliklerini değiştirecek çağdışı bir yönetime sürüklemeye, ülkemiz demokrasisini ortadan kaldırmaya yönelik hareketlere karşı yürüttüğümüz mücadele hiç kimsenin tartışamayacağı ve haklılığını sorgulayamayacağı sebeplere dayanmaktadır.

Milletler camiası ve dünya devletler arenasında saygın mevcudiyetimizin yegâne temeli, onurumuz, ortak sesimiz ve gücümüz, sığınağımız, gerektiğinde canımızdan özge saydığımız biricik ve sevgili Cumhuriyetimizin 98. yaşı hepimize kutlu olsun!

Hiç kuşku yok ki, Cumhuriyet aydınlık istikbaline doğru yürüdüğü yolda emin ellerdedir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aziz vatanımızın bütünlüğü ve bağımsızlığı için canlarını ortaya koyan ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz şükran ve rahmetle anıyor, aziz milletimizin sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşayacağı inancımızı bir kez daha vurgulayarak sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bu inanç, güven ve gururla hak ettiğimiz Bayramımız hepimize kutlu olsun” dedi.

Konuşmanın ardından sırası ile Safranbolu Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi gösterisi, şiir ve kompozisyonların okunması, Ünsal Tülbentçi İlkokulu Öğrencilerinin Bayrak Gösterisi, Özel Karabük Açı Koleji Karadeniz yöresi gösterisi, resim şiir ve kompozisyon yarışmasında ödüllerin verilmesi izledi.

Program, İMKB Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri tarafından hazırlanan konser ve Cumhuriyet Konvoyu ile son buldu.

Etkinlik sonrası Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’ye vatandaşların ve çocukların yoğun sevgisi ise gözlerden kaçmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz