Ana Sayfa Gündem EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI BİLMECESİ

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI BİLMECESİ

399
0

Nazım ÖLMEZ / Karabük Haberleri Com Yazarı

Mayıs ayında yapılan genel seçimler öncesi emekli seçmene yönelik bir hamle yapılarak en düşük emekli aylığı 7500 liraya çıkarılmıştı. Yapılan bu zam emekliler için görece güzel bir gelişme olsa da başka bir sorunu ortaya çıkardı. Bu sorun ise kök maaştı.

Kök maaş kavramı birden hayatımıza giriverdi.

 Temmuz ayı gelip çattığında enflasyon farkının maaşlarına yansıtılmasını bekleyen milyonlarca emekli 7500 lira olan maaşlarında artış olmadığını görünce bir şoka uğramıştı. Çünkü yapılan %25’lik zam oldukça düşük bir seviyede olan kök aylıklara yapıldığı için emeklilerin büyük bir çoğunluğu maaşlarına zam alamamıştı.

  Şimdi ise ocak ayı geldi çattı.

Açıklanan altı aylık enflasyon %37,57 olarak açıklandı. Büyük bir bilmece olarak devam eden bu orana ne kadar refah payı ekleneceği. İktidara yakın gazetecilere göre asgari ücret ve memura yapılan %49.25’lik oranın emekli aylığına da yapılması.

Bu oranda bir zam yapıldığında bile en düşük emekli aylığının, asgari ücretle arasında olan makasın giderek açılmasına yol açacaktır.

  2023 Ocak ayında en düşük emekli aylığı 5.858 tl iken asgari ücret 8506 tl civarındaydı.

Yani en düşük emekli aylığı ile asgari ücret arasında %45 lik bir fak söz konusuydu. 2023 Temmuz ayında ise bu fark %55.69 ‘a çıkmıştı. Ocak ayında %50’lik bir artışı hesaba kattığımızda ise en düşük emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki makas iyice açılarak %68.76’ya çıkacak.

  İktidar önündeki yerel seçimler dolayısıyla %50’nin de üzerinde bir zam yapar mı tam olarak kestirmek zor ama büyük şehirlerde kazanmak istiyorsa bu konunun üzerine ciddi çalışmalar yapması gerekiyor.

Belkide memura geçtiğimiz ocak ayında yapılan yüklü miktardaki seyyanen zam seviyelerinde emekliye de ciddi bir seyyanen zam gerekmektedir. Emekli seçmenin büyük bir çoğunluğunun 7 bin beş yüz ve 10 bin lira seviyelerinde maaş aldıkları unutulmamalıdır.

  Kısacası iktidar partisinin her zaman sadık seçmeni olan emeklilerin alacakları zam oranı yerel seçimlerdeki kararlarını mutlaka etkileyecektir.

Temennimiz asgari ücret ile arasında açılan farkın en azından eski seviyelerine çekilmesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz