Ana Sayfa Gündem Fotoğraf Yarışması’nın Jürisi Safranbolu’da

Fotoğraf Yarışması’nın Jürisi Safranbolu’da

58
0

21. Uluslararası Belgesel Film Festivali kapsamında gerçekleşecek Ulusal Fotoğraf Yarışması Jürisinin yurtdışı ve şehir dışından ulaşacak üyeleri Safranbolu’ya geldi.

Safranbolu Belediyesi’nin organize ettiği yarışmanın seçici kurulunda Jüri Başkanı Fotoğrafçı, Denizci ve Yazar Hakan Öge ile Fotoğraf Sanatçısı Hüseyin Karataş, Fotoğraf Sanatçısı Yusuf Sevinçli, Fotoğraf Sanatçısı Cemil Belder ve Fotoğraf Sanatı Yazarı Serdar Darendeliler yer alıyor.

Osmanlı sivil mimarisini tüm zarafetiyle günümüze taşıyan UNESCO Dünya Miras Kenti Safranbolu’da “Tüm Dünyanın ortak sorumluluğunda olan somut miras alanlarına dikkat çekmek, aynı zamanda yok olmaya yüz tutan soyut kültürel mirasa sahip çıkmak” amacıyla düzenlenen 21. Altın Safran Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın konusu “Kültürel Miras ve Korumacılık”.

20 yıldır aralıksız olarak devam eden fotoğraf yarışması amatör ve profesyonel birçok sanatçı tarafından ilgiyle karşılandı. 25 – 28 Eylül tarihleri arasında 1110 eserin değerlendirileceği fotoğraf yarışmasında birinci olan eserin sahibi 5000 TL, ikinci 3000 TL, üçüncü ise 2000 TL para ödülünün yanında Altın Safran Ödül Heykelciği ile mükâfatlandırılacak.

Öte yandan 2000 yılından bu yana aralıksız devam etme özelliği ile Türkiye’de ilk ve tek olma niteliğine sahip Uluslararası Belgesel Film Festivali 4 ayrı yarışmaya ev sahipliği yapacak. Belgesel Film kategorileri ve Fotoğraf dallarında ana jürinin değerlendirmesinin ardından yarışmacılar ve eserlerine ödülleri 26 Eylül’de takdim edilecek.

97 Ülkeden 1431 Aday

2004’te uluslararası boyut kazanarak pek çok başarılı yapıtın tanınmasına yardımcı olan Uluslararası Belgesel Film Festivali yarışmalarına katılım her geçen yıl artıyor.

Kültürel mirasın gelecek nesillere estetik kaygı ve bilimsel bakış açısı ile aktarılmasını arzu ettiklerini belirten Festival Komitesi ve Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Osmanlının mimari izlerini yaşatan ve yaşayan bir müze sayılan Safranbolu yerli ve yabancı pek çok misafiri ağırlarken, kültür ve sanat alanında da ismini duyurmaya devam ediyor. Bu yıl festivalimize belgesel film ödülü için 97 ayrı ülkeden 1431 başvuru, fotoğraf yarışması için ise 1110 başvuru oldu. Sıra dışı yapımlar ve fotoğraflarla karşılaşacağımıza eminim, heyecanla ödül törenini bekliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz