Ana Sayfa Gündem Kadın Üretici Pazarı Yoğun Katılımla Açıldı

Kadın Üretici Pazarı Yoğun Katılımla Açıldı

67
0

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile geçtiğimiz günlerde kuraları çekilen ve sadece kadınların kendi üretimi olan ürünlerini satabilecekleri Kadın Üretici Pazarının açılışı yapıldı.

Başkan Köse’nin ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Türkiye Kadın Hakları Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, İyi Parti Safranbolu İlçe Başkanı Bilal Arslan, Belediye Başkan Yardımcıları Halil Bakkal ve Ahmet Şahin’in yanı sıra çok sayıda basın mensubu katıldı.

Program, basın mensupları ile birlikte yapılan kahvaltıyla başladı. Misafirleri ile tek tek sohbet eden Başkan Köse, Safranbolu Belediyesi’nin çalışmalarına ve açılışa gösterdikleri ilgiden dolayı Karabük ve Safranbolu basınına teşekkür etti. Halk oyunları gösterilerinin ardından Kadın Üretici Pazarının açılış törenine geçildi.

Açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, uzun zamandır hayalini kurdukları pazarın açılışını gerçekleştirdikleri için çok mutlu olduğunu söyledi.

“Kadınlarımıza Pozitif Ayrımcılık Yapıyoruz”

Kadınların hayatın her alanında yer aldıklarını ancak toplumsal eşitlik konusunun ülkemizde henüz yeterli seviyede olmadığını ifade eden Başkan Köse, “Bu nedenle biz kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz; çünkü kadınlarımız her alanda hak ettiği değeri bulamıyor.” dedi.

Projenin başlangıç aşamasında kura çekimine kadar çok büyük ilgi gördüğünü kaydeden Başkan Köse, “SAKEM kurslarımızda kadınlar her sene bu kurslara gittiler. Bir takım hobileri öğrendiler ve yaptılar. Evleri doldu, taştı. Bana sürekli soruyorlardı ‘Yaptığımız el ürünlerini satabilecek miyiz?’ diye. Malumunuz, herkesin bir dükkân açma imkânı yok. Evlerindeki ürünleri değerlendirmek, aile bütçesine katkı sağlamak için ‘Bize bir fırsat verin.’ dediler.

Kendi üretimlerini yapan, el emeği olan kadınlarımıza çağrıda bulunduk: ‘Gelin, hep beraber kadın üretici pazarı kuralım.’ diye. Bu pazarımıza çok büyük bir ilgi oldu. Pazarda yaklaşık 200’e yakın kadınımız kendi ürettiği ürünleri satıyor. Ben bir kez daha ilginizden dolayı sizlere teşekkür ediyor, kadınlarımıza bol kazançlar diliyor, Kadın Üretici Pazarının hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Başkan Köse, pazarın oluşmasında Mezitli’den esinlendiklerini ve pazarın sürdürülebilir olması gerektiğinin de önemine dikkat çekti.

Açılış için Safranbolu’da bulunan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise konuşmasına, “Ömrünün 37 yılını kadın haklarına adamış birisi olarak bir üretici kadınlarımızı gördüm, bir de karar mekanizmasında bir kadını görmek beni fazlası ile heyecanlandırdı ve mutlu etti.” diyerek başladı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Tek kanatla uçulmaz.” sözünü hatırlatarak konuşmasına devam eden Canan Güllü, “İşte biz tek kanatları unutturduk bu ülkede. Bugün; onun tekrar hayata geçmesini, kadın erkek eşitliği ile yan yana yürümeyi, kadınlarımızı istihdamda var etmeyi, ‘Yarın çocuğuma ne yedirip, ne giydireceğim.’ diye düşündürmek yerine onlara kapılarını açan kadın arkadaşlarımızın karar mekanizmalarında olduğu bir gündür. Bugün; burada kadınların sosyalleşebildikleri, birbirleri ile dertlerini paylaşabildikleri bir yerin açılışını yapıyoruz. Yine bugün burada kadın konusunun siyaset üstü bir mevzu olduğunu hepimizin bilmesi gerekir. Ben bu vesile ile böylesi bir projeye imza atan değerli Belediye Başkanımıza teşekkür ediyor, sizlere de güzel kazançlar diliyorum.” dedi.

Açılış töreninde konuşan Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz de, böylesine güzel bir projenin açılışında olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek; “Bizim dinimiz, örfümüz, adetimiz kadınlarımızın baştacı olduğunu söyler, öyledirler de. Açılışını yaptığımız yer, Kadın Üretici Pazarı. Yani hem kendi ürettiklerini satacaklar, hem sosyalleşme fırsatı bulacaklar, hem de aile bütçesine katkı sağlayacaklar.

Gerek Belediye, gerekse Halk Eğitim Merkezi’mizin kadınlar üzerine çalışmaları var. Kadınlarımızın olamadığı bir toplum düşünülemez. Sporda, siyasette, ticarette, sanatta, üretimde; her yerde biraz daha gayret gösterecekler. Bizler de destek vereceğiz. Kadın Üretici Pazarının bir başlangıç ve hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından kurdela kesimine geçildi.

Kurdela kesiminin ardından Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Elif Köse, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve beraberindeki heyet; Kadın Üretici Pazarındaki tezgahları ziyaret ederek, hayırlı işler dilediler.

Açılış öncesinde ve sonrasında kadın üreticilerin ve alışverişe gelen Safranbolulu kadınların Başkan Köse’ye büyük ilgi göstermesi gözlerden kaçmadı. Kadınlar, Başkan Köse’yi proje için tebrik ettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz