Ana Sayfa Gündem Kadına Şiddete HAYIR!

Kadına Şiddete HAYIR!

937
0

1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele koordinasyon, izleme ve değerlendirme toplantısının ardında Vali Yardımcısı Muhittin Gürel başkanlığındaki heyet, İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan “Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği” ile İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde kurulan “Aile İçi Şiddet ve Çocuk Suçlarıyla Mücadele Kısım Amirliğini” ziyaret ederek bilgiler aldı.

İlimizin en işlek caddesi olan Kemal Güneş Caddesi üzerinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği ile İl Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddet ve Çocuk Suçlarıyla Mücadele Kısım Amirliği tarafından kurulan bilgilendirme standını ziyaret eden Vali Yardımcısı Muhittin Gürel ve beraberindeki heyet çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

25 Kasım’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 1999 yılında aldığı bir kararla “Kadına Şiddetin Önlenmesi Günü” olarak ilan edildiğini ifade eden Vali Yardımcısı Muhittin Gürel, “Ülkemizde 2012 yılında 6284 Sayılı Kanunu çıkartılarak yasal bir zemin oluşturmuş ve o günden bugüne çıkan mevzuatlar çerçevesince Kadına Şiddetin Önlenmesi ile ilgili kurumlarımızın çalışmaları devam etmektedir.  Bugün de konu ile ilgili Valilikte gerekli toplantımızı yaptık saat 10:00 ‘da eş zamanlı olarak tüm valiliklerde aynı gündem maddeleri ile icra edildi. Şimdi de şehrimizin en işlek caddesinde gerek bilinçlendirme ve gerekse Bakanlığımızın “KADES” uygulamasının vatandaşlarımıza tanıtılması, telefonlarına yüklenmesi, icap ettiği takdirde de nasıl kullanılacağının anlatımı ile ilgili bir faaliyeti icra ediyoruz. Kadına Şiddet sadece ülkemizde yaşanan bir sorun değil, tüm dünyayı ilgilendiren bir konu ama biz bu alanda yapacağımız çalışmalarla getireceğimiz mevzuatlarla bu meselenin minimuma indirilmesi için uğraşıyoruz, bütün faaliyetlerimizi bunun üzerinedir inşallah da bu konuda başarılı olacağız.”diye konuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulaması Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) ile güvenlik güçlerimiz, bir tıkta yanınızda.

Kadına karşı şiddetle hep birlikte mücadele etmek için; Lütfen indirelim ve etrafımızdakilere de indirmelerini söyleyelim

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.egm.kades&fbclid=IwAR3UKIGx0H6R8WtU-AbNlLy3Jj0wF4nSXwCD9KuSkHMDFfInbPV1aidSUBo

https://apps.apple.com/tr/app/kades/id1360309770?fbclid=IwAR3unXMI–JYEbjhrYjy3v-VTVtC9pL0Z5sa7IOT7b8lIa8dyER3u-Yw8_A

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz