Ana Sayfa Gündem KARABÜK BELEDİYE MECLİSİNDE AK PARTİ-MHP KAVGASI BÜYÜYOR

KARABÜK BELEDİYE MECLİSİNDE AK PARTİ-MHP KAVGASI BÜYÜYOR

262
0

Karabük Belediye Meclisin de son gerçekleşen Ekim ayı toplantısında Kartaltepe Devlet Demir Yolları arsalarına yapılacak olan Millet bahçesi ve konut projesi oylamasında AK Parti grubu ile MHP Gurubu arasında ipler koptu..

MHP li Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Basına yaptığı açıklamalarda, Cumhur İttifakı ortağı AK Parti meclis üyelerinin çekimser grup kararına sert tepki göstermesi ile başlayan tartışmalara bugün Ak parti Belediye meclis üyeleri cevap verdi..

Başkan Rafet Vergili, ‘Bu AK partililerin tutumu her zaman böyle, bundan sonra ki 2.5 yıllık süreçte de böyle olacak, Bunların amaçları muhalefet yapmak değil, akılları sıra beni disipline etmek ve belediyede bir otorite sağlamaya çalışmak olduğunu görüyorum. Bunlar kim ki benim üzerimde otorite sağlayacaklar, beni disipline etmeye çalışacaklar. Bundan sonra Belediye Meclisinde körü körüne muhalefet yapanlara taviz vermeyeceğim. Ellerinden gelenleri, arkalarına koymasınlar.” ifadeleri ses getirmişti

Belediye meclisinde Rafet Vergili’nin gündeme getirdiği DDY arazilerinin düzenlenmesi teklifine MHP li meclis üyeleri ile birlikte CHP ve İYİ partili meclis üyeleri Evet oyu verirken Ak partili üyeler ise red oyu kullanmışlardı

MİLLET BAHÇESİ OLAY OLDU

Karabük’te halen bir Millet bahçesinin olmadığı ve DDY arazilerinin Millet bahçesi olarak değerlendirilmesi projesinin konuşulduğu günlerde Belediye meclisine getirilen gündem maddesi Başkan Rafet Vergili ile Ak partili Meclis üyelerinin arasını açtı

Başkan Rafet Vergili’nin basında ki açıklamaları sonrası Ak parti Belediye Meclis üyeleri bir açıklama yaparak, Başkan Vergili’nin özür dilemesi gerektiğini savundular.

Ak Parti Belediye Meclis Üyeleri Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin açıklamaları sonrası yaptıkları yazılı basın açıklamasında, ” Sayın Vergili gündemde kalabilmek için Karabük halkına bilerek gerçeği yansıtmayan, yanlış açıklamalar da bulunmaktadır.” dediler

Yapılan açıklamada ; “

Sayın Vergili gündemde kalabilmek için Karabük halkına bilerek gerçeği yansıtmayan, yanlış açıklamalar da bulunmaktadır.

Rafet bey, Kanyon parkının Safranbolu Belediye sınırları içerisinde kalan kısmının Karabük Belediye bütçesi ile yapılmasını teklif olarak getirmişti. Ak Parti Meclis üyeleri olarak Karabük Belediyesinin bütçesi ile Safranbolu Belediyesinin yapması gereken işlerin belediyemizce yapılmasının doğru olmadığını, Safranbolu Belediyesinin kendi bütçesi ile bu işleri yapmasını savunmuştuk. Neticede oylama yapıldı. 1 oy farkla Sayın Vergili’nin çekimser kalması sonucu  teklif ret edildi. Rafet Vergili kendi teklifi lehinde oy kullanmış olsaydı oylar eşit olacaktı. Eşitlik halinde Başkanın bulunduğu taraf üstün sayılacağı için teklif kabul edilmiş olacaktı. Rafet bey kendiside meclise sunduğu teklifinde samimi olmadığını göstermiş oldu. Akabinde ki Encümen toplantısı sonrası bu şekilde bir oylama sonucu çıktığı için Ak Parti Encümen üyesi olan şahsıma (Osman Köşker) ve Hüseyin Erik beye defalarca teşekkür etmiştir. Durum bu şekilde olmasına rağmen Vergilinin Ak Parti Meclis üyeleri Kanyon parkı düzenlenmesini engelledi demesi yanlış beyandır.  Evet bu davranış tipik bir Vergili davranışıdır.

Değerli Karabük halkı,göreve geldiğimiz günden itibaren Meclise mümkün mertebe gündem harici konuların getirilmemesini ısrarla talep ettik. Israrımızın sebebi meclis üyelerimizin konular hakkında bilgi sahibi olup Şehrimiz için sağlıklı ve doğru karar verebilmesidir.

Ancak Rafet bey önemli konuları gündem harici meclise sunmayı alışkanlık haline getirmiştir.

07.10.2020 tarihli meclis toplantısında Rafet beyin gündem harici olarak Bayır Mahalle 12 Ada 69 Parsel (kartaltepe bölgesi) 57.594,00m2 yüz ölçümlü arazinin, bütün olarak veya parsellenerek satılması, kat karşılığı inşaat yaptırılması, arsa satışı karşılığı hasılat paylaşımı yöntemiyle satılması vb. diğer şekillerde değerlendirilmesi gibi konuların görüşülmesini meclise getirmiştir.

Şehrimiz için bu kadar önemli olan konu hakkında sağlıklı bir karar verebilmemiz için bilgi sahibi olmamız gerektiğini, dolayısıyla bir sonraki toplantıya bırakılmasını talep ettik. Ancak Sayın Vergili konu hakkında Meclis üyelerine bilgi vermediği gibi, bir sonraki toplantıya ertelemeyi de tercih etmemiştir. Ayrıca Karabük belediyesinin kurumsal yapısına yakışmayan üslup ile hakaret içeren ifadeler kullanmıştır.

 Değerli Hemşehrilerimiz 07.10.2020 tarihindeki Meclis toplantısında Ak Parti Meclis üyeleri olarak T.C.D.D.Yollarının etrafının Millet bahçesi olarak düzenlenebileceği yönünde görüş beyan ettik. Fakat Rafet bey bu sözü de çarpıtarak kendisinin T.C.D.D.Yollarının etrafını, Ak parti Meclis üyelerinin ise Kartaltepe bölgesine millet bahçesi yapılmasını teklif ettiği şeklinde bilerek yanlış beyanda bulunmuştur. Meclis toplantısının kamera kayıtlarında bu görüntü mevcuttur. Meclis toplantısının kamera kayıtlarının sansürsüz ve montajsız şekilde Karabük halkı ile paylaşılmasını talep ediyoruz.

“Saygısız ifadelerinizden dolayı özür bekliyoruz. Özür dilemek bir erdemliktir.”

Sayın Başkan, Karabük halkı sizi Başkan olarak seçtiği gibi bizi de meclis üyeleri olarak seçti. Başkanın görevleri ile Meclisin görevleri yasayla belirlenmiştir. Bu yasaya Başkanda uyar, uyması gerekir. Mecliste uyar. Başkan,   Meclisi dışlayarak tek başına meclissiz bir yönetim sergilemek istiyor. Aksi fikir beyanına tahammül etmiyor-edemiyor. Sinirlenip hoş olmayan tavırlar sergiliyor. Bütün oylamalarda Vergili’nin istediği doğrultuda oy kullanmamız mümkün değil. Biz Ak Parti Belediye Meclis üyeleri olarak doğru bulduğumuz, Karabük halkının menfaatine uygun konularda daima müspet davranıp olumlu oy kullanırız. Doğru bulmadığımız ve hukuk dışı taleplere de hayır deriz. Şimdiye kadar da bu tavrı sergiledik. Sayın Başkan, Senin bütün taleplerine onay verecek durumda değiliz. Sayın Başkan, tek adam yönetimi ve Kapıkulu bir Meclis arzunuz varsa lütfen bizden bunu beklemeyin.

Ayrıca tüm meclis üyelerine yönelik basında  saygısız ifadelerinizden dolayı özür bekliyoruz. Özür dilemek bir erdemliktir.” ifadelerinde bulundular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz