Ana Sayfa Gündem KBÜ’de Türkiye’nin ilk ve tek “Araç Müzesi” açıldı

KBÜ’de Türkiye’nin ilk ve tek “Araç Müzesi” açıldı

375
0

Karabük Üniversitesinde Klasik Otomobil, Kamyon, Otobüs, Motosiklet ve Traktörlerden Oluşan Türkiye’nin İlk ve Tek “Araç Müzesi” Açıldı. 

Karabük Üniversitesinde (KBÜ) klasik otomobil, kamyon, otobüs, motosiklet ve traktörlerden oluşan Türkiye’nin ilk ve tek “Araç Müzesi” açıldı. 

KBÜ Bayrak Alanı’ndan bulunan alana kurulan müzede, Amerikan polislerinin kullandığı otomobilden motosiklete kadar birçok klasik araç yer alıyor. Alanda ayrıca, F-4 savaş uçağı, tramvay ve “kara tren” olarak adlandırılan lokomotif yer alıyor. Alana yerleştirilen klasik araçlar vatandaşlar ve öğrencilerin ilgisini çekerken, birçok kişi araçlarla fotoğraf çektirdi. Müzenin bulunduğu alanda ayrıca çocuklara yönelik de geleneksel oyunları hatırlatıcı heykeller yer alıyor. Birdirbir, körebe, seksek, yağ satarım bal satarım gibi geleneksel çocuk oyunlarının unutulmaması ve gelecek nesillerin de bu oyunları bilmesi için heykeller yerleştirildi. 

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’de tek Araç Müzesi olduğunu söyledi. 

Türkiye’de Otomobil Müzesi, Klasik Araba Müzesi, Tren Müzesi, Uçak Müzesi veya Helikopter Müzesi olduğunu ifade eden Polat, “Bunların hepsinin bir arada olduğu müze oldu. Eski trenimiz var, tramvayımız var, uçağımız var, helikopter gelecek, traktör, otobüs, 1980 ve altında yer alan otomobillerimiz var. Bunlar 50 yaş üzerindekilerin çocukluğunun nostaljik arabaları. Hepimiz yollarda bu araçları bir şekilde görmüştük, bir şekilde yaşamıştık. Bunları toparladık, Karabük ve Karabük Üniversitesi için bir değer oluştursun istedik.” dedi. 

İnsanların akşamları çocukları ve aileleriyle kampüse gezmeye geldiğini aktaran Polat, “Burada farklı araçlarla neşeli, huzurlu bir alan oluşturduk. Karabük ve Karabük dışından bütün ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Şu anda bu alanda 40 civarında araç var ama bunların yakın zamanda 100’ü geçeceğini tahmin ediyorum. Çünkü birçok kişinin evinin önünde atadan, dededen kalma araçlar var onları buraya bağışlarlar diye düşünüyorum, bu yönde taleplerde var. Onların isimlerini yazacağız, araçları buraya alacağız. Ama 1980 ve altı araç olmasını tercih ediyoruz.” diye konuştu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz