Ana Sayfa Gündem KTSO Üyelerinin Taleplerini Takip Ediyor

KTSO Üyelerinin Taleplerini Takip Ediyor

55
0

KARABÜK TSO Başkanı Mehmet Mescier yazılı bir açıklama yaparak, Karabük ün istekleri TOBB bildiriliyor dedi.

Başkan Mescier, Dünyayı ve ülkemizi olumsuz etkileyen COVID-19 salgını etkilerini azaltmak amacıyla üyelerimizden gelen talepleri TOBB’a iletmeye devam ediyoruz. Üyelerimizin taleplerini aynı zamanda kamuoyuyla paylaşmak amacıyla Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier açıklamalarda bulundu. Mescier yaptığı açıklamada şöyle dedi;

          “COVID-19 sürecinde alınan önlemler doğrultusunda işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnaf ve tüccarlarımızın Vergi ve SGK borçlarının önümüzdeki aylar itibariyle diğer tahakkuk edecek borçlarla birleşmesi ve borç stoku haline gelmesinden ötürü bu borçların uzun vadeye yayılmasının çok verimli olacağı kanaatindeyiz.

            İş dünyasının sorunlarına  merhem olacağını düşündüğümüz geniş kapsamlı bir borç yapılandırmasının ve matrah artırımının  devreye alınması gerektiğini bu uygulamanın içerisinde bulunduğumuz bu zor durumda bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz. 

            Özellikle Covid-19 Salgınının ülkemizde görüldüğü Mart 2020 ayından önce tahakkuk eden  vergi prim borcuna da bir yapılandırma ve matrah artırımı düzenlenmesi getirilmesi tüccar ve sanayicimize önemli avantaj sağlayarak ekonomik anlamda bu süreci daha rahat atlatmalarını sağlayacak, ülke ekonomimize de önemli bir katkı sağlayacaktır.

            Bu bağlamda üyelerimizden gelen taleplere istinaden Karabük Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı ile yapmış olduğumuz ortak çalışma sonucunda;

1- BAĞ-KUR  Borç Yapılandırması ve Günlerin Askıya Alınması

2- Vergi Borcu Yapılandırmaları

3- SGK Prim yapılandırmaları

4- Pandemi  döneminde oluşan ve mevzuat karışıklıkları nedeniyle yükümlülüklerin eksiksiz yerine getirilememesinden kaynaklı cezaların iptalinin sağlanması

5- Matrah artırımı düzenlemesi

6-Odaların ve üyelerin aidat borçlarının gecikmelerinin affı ve yapılandırılması ülkemizde COVID 19 salgını nedeniyle yaşanan ekonomik etkilerin hafifletilmesine katkı sağlayacaktır.

        Ayrıca 0-18 yaş arası çocuk ve gençlerin ebeveynleri vasıtasıyla sokağa çıkabilmelerine izin verilmiş kreş ve gündüz bakımevlerinin açılma sürecine girilmiştir. Birçok sektör kontrollü şekilde ticari hayatına devam ederken yine çocuk oyun alanları ve eğlence merkezleri vb. sektörde olanların kontrollü ve tedbirli olarak faaliyetlerine izin verilmesi konusunda talepleri ilgili kurumlarla görüşülmesi amacıyla TOBB’a iletilmiştir.

            Bununla birlikte Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 2019/387 sayılı kararı ile yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının VERBİS’e kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen süre, 30 Haziran 2020 tarihine kadar, yıllık çalışan sayısı 50’den ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den az olan fakat ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan veri sorumluları için belirlenen süre 30 Eylül 2020 tarihine kadar, kamu kurum ve kuruluşları için belirlenmiş süre de 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılmıştı.

           Dünyayı ve ülkemizi tehdit eden COVID-19 salgını nedeniyle kanun kapsamına girenlerin belirtilen sürelerde VERBİS yükümlülüklerini yerine getirmeleri mümkün olmamıştır.

             Üyelerimizden gelen talepler üzerine kanunla belirlenen sürelerin COVID-19 salgını süreci nedeniyle en az 1 yıl süreyle ertelenmesi konusu da ilgili mercilerde gündeme getirilmesi amacıyla TOBB’a iletilmiştir.

              Karabük Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin taleplerini, sorunlarını çözmek için çaba sarf etmekte ve bu konuda tüm birimlerimizle hızlı bir biçimde aksiyon almaktadır.

             Bu güne kadar üyelerimizden gelen talepleri çözüme kavuşturmak amacıyla büyük özveriyle çalışan başta TOBB Başkanımız Sn. M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na, TOBB Yönetim Kuruluna, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyelerimize, Meslek Komitesi Üyelerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz