Ana Sayfa Gündem 13 Araştırma Şirketi son anket verilerini açıkladı…

13 Araştırma Şirketi son anket verilerini açıkladı…

105
0

13 araştırma şirketinin anket sonuçlarının ele alındığı araştırmaya göre Millet İttifakı’nın yükselişte, Cumhur İttifakı yüzde 40’ın altında.

MetroPOLL, Gezici, Artıbir, AR-G, Area, Aksoy, ORC, MAK, İEA, TEAM, AKAM, Yöneylem ve Sosyopolitik araştırma şirketlerinin ocak ayı seçmen anketlerini derleyerek ortalamasını açıklayan Anketler ve Raporlar sayfasının araştırmasına göre Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nı geçiyor.

Günboyu’nda yer alan habere göre; 13 araştırma şirketinin anket sonuçlar ortalamasında AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı oy kaybı yaşanırken, ittifakın toplamda yüzde 39,6 oy aldığı görüldü. CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın toplam oy oranı ise yüzde 40,5 oldu.

Öte yandan Millet İttifakı’nın Cumhur İttifakı’nı son anketlerde geçtiği belirten MAK Danışmanlık Başkanı Ali Kulat, bunun cumhurbaşkanlığı seçimleri için yeterli olamayacağını belirterek, “Burada kilit seçmen HDP’liler” dedi. AKP’nin önümüzdeki aylarda anketlerde ikinci parti olabileceğini öne süren Kulat, MHP’nin de büyük bir oy kaybı yaşadığını söyledi.

Buna göre ocak ayında yapılan 13 genel seçim anketinin ortalaması şöyle:

*AKP yüzde 32,2
*CHP yüzde 27,1
*İYİ Parti 13,4
*HDP yüzde 10,6
*MHP yüzde 7,4
*DEVA yüzde 3,1
*Gelecek yüzde 1,7
*Saadet yüzde 1,3
*Memleket Partisi yüzde 0,9.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz