Ana Sayfa Gündem Maniye Projesi Tuttu

Maniye Projesi Tuttu

349
0

Safranbolu Belediyesi tarıma destek projesi kapsamında çiçek ve sebze tohumlarını fide aşamasına geldiğini duyurdu

Safranbolu bölgesine ait olan 70 yıllık Maniye domatesi tohumlarının ekimlerinin yapıldığı açıklamada hedefin üretimini artırmak ve yerli ürünlere değer kazandırmak, olduğu açıklandı

Hasat zamanı ağustos-eylül ayları olan yerli domates maniye yetiştirilmesi ile ekonomiye katkı sağlaması yanı sıra Safranbolu kültürü de yaşatılıyor

Lezzeti dolayısıyla ünü bölge dışına taşınan maniyenin tohumu, Safranbolu’nun Yazıköy’ünde Belediye tarafından kiralanan 18 dönüm arsa üzerinde başlandığı ifade edilen açıklamada Başkan Elif Köse şöyle denildi; “Bugün 70 yıllık maniye domatesinin tohumunun ekimini gerçekleştirdik. Ek olarak Yukarı Tokatlı SAKEM’de de çileklerimizi topladık. Tohumlarımızı ve üretim yelpazemizi genişletmeyi hedefliyoruz. Tohum toplama işimiz devam edecek. Bir tohum bankası oluşturacağız. Bu tohum bankasında vatandaşlarımızla takas yapacağız. Ürettiğimiz organik sebzelerimizi tohumlarını vatandaşlara vereceğiz. Yetiştirdiğimiz fideleri çiftçilik yapmak isteyen vatandaşlarımıza ücretsiz vereceğiz. Bir karış toprak ekenin yanındayız.”

Ayrıca Safranbolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli ve Ziraat Mühendislerinin, 13 nisanda tohumlanan attığı bodur kadifelerin de fide aşamasına geldiği belirtildi.

Başkan Köse; “Çiçek üretimi her aşamasında ayrı bir özveri ve dikkat isteyen bir üretimdir. İnşallah bundan sonra parklarda ve refüjlerdeki çiçekler burada yetişecek. Hedefimiz çiçek çeşitlerimizi zenginleştirmek, kentimizde daha güzel bir görünüm elde etmek ve üretime geçerek Belediye olarak gelir kaynağı sağlamak.” diyerek tarım ile ilgili çalışmalara hız kesmeden devam edileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz