Ana Sayfa Gündem Safranbolu Belediyesi , Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Belediye Binasına Girişlerin HES Kodu İle...

Safranbolu Belediyesi , Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Belediye Binasına Girişlerin HES Kodu İle Yapılacağını Duyurdu

95
0

Safranbolu Belediyesi,Karabük Hıfzıssıhha Kurulunun 28.09.2020 tarihi 103 nolu kararı doğrultusunda  belediye binasına girişlerin HES kodu ile yapılacağını duyurdu. Konuyla ilgili olarak belediyeden bir açıklama yapıldı.

“Karantina Olması Gerekenler Dışarıda Dolaşıyor”

Açıklamada, “Covid-19 tedbirler kapsamında vatandaşlarımızın “Hayat Eve Sığar”  HES kodu almaları gerekmektedir. Özellikle son günlerde karantina altında olması gereken vatandaşlarımızın dışarıda dolaştıkları duyumları artmaktadır. Toplum sağlığını tehdit eden bu durumların önlenebilmesi için belediye binasına girişler HES kodu kontrolü ile sağlanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Hes Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar (HES) kodu, ulaşım ya da ziyaret gibi durumlarda, vatandaşın COVİD-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını gösteren bir koddur. HES kodu 3 şekilde alınır:

-Sağlık Bakanlığı’nın mobil HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

-HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

-HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz