Ana Sayfa Gündem Yaşam malzemeleri İdlib için yola çıktı.

Yaşam malzemeleri İdlib için yola çıktı.

73
0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu öncülüğünde ve Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının İdlib için başlattığı “Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız” kampanyası kapsamında Türk Kızılay Karabük Şubesi ile Safranbolu Temsilciliği tarafından toplanan yaşam malzemeleriyle yüklü tır, bombardımandan kaçarak Türkiye sınırına yakın çadırlara yerleşen İdlib’liler için yola çıktı.

400 çuval un, bin adet battaniye, 5 bin adet çocuk maması ve çok sayıda kıyafetin bulunduğu yardım tırı, Karabük Kent Meydanı’nda düzenlenen tören ile dua edilerek Hatay’a gitmek üzere yola çıktı.

Törene; Vali Fuat Gürel, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve gönüllü Kızılaycılar ve vatandaşlar katıldı.  

Türk milletinin inancına, cinsiyetine, rengine bakmadan dünyanın neresinde olursa olsun yardım elini uzatan kadirşinas bir millet olduğunu ifade eden Vali Gürel, “İçişleri Bakanlığımızın önderliğinde AFAD ve ülkemizin değerli Sivil Toplum Örgütlerinin iştiraki ile yapılan bir toplantıyla böyle bir karar çıktı. Özellikle yanı başımızda bir insanlık dramı yaşanmakta. Maalesef orada binlerce insan şuanda evinden, yurdundan çıkarılmış durumda. Kış şartlarının ağırlaştığı bu ortamda yardıma ihtiyaçları var. Onlara elimizden gelen gayreti göstereceğiz, özellikle Türk Milleti bu manada kadirşinastır, yardımseverdir. Dünyanın neresinde olursa olsun diline, cinsiyetine ve milliyetine bakmadan oralara elinden gelen yardımı gösteren bir milletiz. Emperyalist güçler nerelere girerse oraları maalesef tarumar ediyorlar. Suriye’de, Afganistan’da, Irakta, Libya’da bunları maalesef yaşıyoruz. Bu bölgenin sahibi bizleriz, bu coğrafya bizim coğrafyamız, gönül coğrafyamız geçmişten beri kardeşlik ilişkilerimizle bağlı olduğumuz coğrafya. Libya’da, Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğünde yapılan görüşmelerde ateşkesin sağlanması ve huzurun yerine gelmesi için yoğun çabalar sarf edilmekte. İdlib’de de ateşkesin sağlanması İçin yine Chmhurbaşkanımızın öncülüğü sözkonusu. Buralar bizim için değerli bölgeler onların sıkıntı yaşaması hepimizi rahatsız eder. Soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın sıkıntıdan kurtulması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Türk Kızılayımız öncülüğünde bu tırı göndereceğiz. Bir insanın neye ihtiyacı varsa hem Sivil Toplum Örgütü hem Kamu Kuruluşları olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bizler burada şükürler olsun varlık içindeyiz ve hayatımızı idame ettiriyoruz. Elbette bizimde muhtaç vatandaşımız var ama Allah’a şükür devletimizde var. Karabüklü vatandaşlarımızın inancımız gereği yardım seferberliğine destek olacağına canı gönülden inanıyorum. Yaşam malzemelerinin toplanmasında emeği geçen, Kızılay Başkanımıza ve ekibine, Sivil Toplum Örgütü Yöneticilerimize ve emeği geçen bütün kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Protokol konuşmaların ardından İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk tarafından yapılan duayla birlikte yardım tırı, bombardımandan kaçarak Türkiye sınırına yakın çadırlara yerleşen İdlib’liler için yola çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz