Ana Sayfa Gündem Zihinlerdeki Engelleri Sporla Aşalım Projesi Başlıyor.

Zihinlerdeki Engelleri Sporla Aşalım Projesi Başlıyor.

59
0

Karabük Valiliği AB Dış İlişkiler Bürosunun destekleri hayata geçirilen ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün derneklere yardım programı kapsamında Karabük Demir Kartal Gençlik ve Spor Kulübü tarafından hazırlanan ve hibe almaya hak kazanan “Zihinlerdeki Engelleri Sporla Aşalım” projesi tanıtım toplantısı ile start aldı.

Karabük Valiliği Büyük Toplantı Salonunda gerçekleştirilen proje tanıtım etkinliğine Vali Fuat Gürel, Vali Yardımcısı Vekili Numan Tahir Şimşek, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Ali Sefa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, kurum müdürleri, KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yolbulan, siyasi parti temsilcileri, Karabük Demir Kartal Gençlik ve Spor Kulübü Başkan, yönetici ve üyeleri ile sporcular katıldı.

1 Yıl sürecek olan proje kapsamında; Spor yapmalarında bir sakınca bulunmadığı sağlık raporlarınca belirlenmiş 50 kadın ve 50 erkekten oluşan bedensel engelli bireylere ölçme ve değerlendirme yapılarak gençlerimiz spor aktiviteleriyle tanıştırılacak, fizyoterapist, antrenör, psikolog ve spor bilimci tarafından eğitilecekler. Böylece azimleriyle hareket kısıtlılıklarına aldırmadan yaşamlarını renklendirmelerine imkan sağlanacak.

İlimizde yaşayan 12-25 yaş arasında bedensel engelli bireylerin sosyal gelişimleri yaşama tutunmaları ve psiko motor gelişimlerine spor yoluyla destek sağlamayı amaçlayan proje tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Vali Gürel “Arkadaşlarımız projenin içeriğinden bahsettiler.  Proje ile verilen kaynak büyük değil ancak çok güzel çalışmalara vesile olacağını düşünüyorum. Demir Kartal Engelli Basketbol Spor Kulübümüz yenilgisiz bir şekilde yoluna emin adımlarla devam ediyor. Zamanında Süper Ligde oynamış, Avrupa Kupasına gitmiş çok güçlü bir takım. Buradan yetişecek gençlerle beraber çok güzel başarılar elde edecekler. Burada sadece basketbol değil, özellikle engelli kardeşlerimizin yetiştirilmesiyle beraber farklı alanlarda başarılar göreceğiz. Engel hepimizin başına gelebilir, aslında engel dediğimiz şey bazen de zihinlerde karşımıza çıkabilir, ancak zihnen hazır olduğunuzda engelleri bertaraf etmeniz çok kolay olabilir. Basketbol maçlarının çoğuna gittim, engelli kardeşlerimiz çok güzel mücadele veriyorlar. Bunu gençlerimize aşılayabilirsek daha güzel sonuçlar alabiliriz. Devletimizin son zamanlarda yaptığı Sosyal Yardımlarla, Sosyal Desteklerle göğsümüzü gere gere meydanlarda yer alabiliyoruz. Engeller sadece zihinlerde kalmış diyebiliriz. Proje aslında rakam olarak düşük ama içeriği yerine getirildiğinde Karabük’te çok güzel işlerin yapılabileceğine inanıyorum. Demir Kartal Basketbol takımımız gerçekten çok güzel işlere imza atıyor, bunlar kolay değil, Yöneticilerin ne gayretler içinde olduğunu biliyoruz. İnşallah basketbol takımımız 1.lige kadar basamakları aşar ve istediğimiz yerlere gelir. Farklı branşlar da çok güzel, başarılı kardeşlerimiz yetiştirilir. Ben projenin hazırlanmasında emeği geçen Vali Yardımcımız başta olmak üzere katkı veren kurum ve kişilere teşekkür ediyorum. Bakanlıklarımızın bu tarz projelere destek verdiğini bilmenizi isterim. İnşallah bir sene sonra çok güzel sonuçlar alarak projenin kapanışını yaparız.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz