Ana Sayfa Eğitim Karabük Üniversitesi belgesel film üretim merkezi olma yolunda ilerliyor

Karabük Üniversitesi belgesel film üretim merkezi olma yolunda ilerliyor

67
0

Karabük Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü öğrencileri Belgesel Film dersi kapsamında birbirinden ilginç hikayeleri beyaz perdeye taşıdı.

Karabük Üniversitesi, Safranbolu Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı ikinci sınıf öğrencilerinin Belgesel Film dersi kapsamında Öğr. Gör. Musa Ak’ın danışmanlığında tamamladıkları 12 belgesel filmin gösterimi ve değerlendirilmesi yapıldı.

Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gösterimi yapılan filmler, projelerin danışmanlığını yapan Öğr. Gör. Musa Ak’ın yanı sıra Öğr. Gör. Serdar Sabuncu ve Dr. Öğr. Üyesi Bedirhan Karakurluk tarafından üslubuna, yapım kriterlerine, sanatsal kaygılarına ve teknik yeterlilik kriterlerine göre değerlendirildi.

Programda öğrenim gören öğrenciler bir dönem boyunca yoğun ve disiplinli bir çalışmanın sonucunda 12 belgesel filmi tamamladı. İlgi çekici ve her biri farklı konulara sahip belgesel filmlerin çoğunun çekimleri şehir dışında gerçekleştirildi.

Hepsi birbirinden değerli belgesel filmlerin içinde oldukça dikkat çeken yapımlar da vardı. Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve Suriye’nin ilk ve tek Astronot’u, alanında dünyanın sayılı isimlerinden olan Muhammet Ahmet Faris’in hayat hikayesinin anlatıldığı Uzaydan Gelen Mülteci, geçimini sağlamak amacıyla kömür madeninde kamyon şoförlüğü yapan kadın şoförlerin hayat hikayesinin anlatıldığı Aklın Bende Kalmasın belgeseli ,  alanında oldukça başarılı olan görme özürlü bir öğretmenin hikayesinin anlatıldığı Çalıkuşu ve temizlik görevlilerinin çöplerden topladıkları kitaplarla oluşturdukları kütüphanenin hikayesinin anlatıldığı Dönüşüm adlı belgesel film büyük beğeni topladı.

Yapılan projeler, Belgesel Film dersi ödevi olmasının yanı sıra TRT Belgesel Ödülleri, Adana Altın Koza Film Festivali, Altın Portakal Film Festivali ve Altın Safran Belgesel Film Festivali gibi ulusal ve uluslararası önemli film festivallerinde yarışacak.

Geçtiğimiz yıllarda da oldukça başarılı belgesel filmlerin yapıldığı bölümde, öğrenciler ulusal ve uluslararası film festivallerinde çok sayıda ödül almıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz