Ana Sayfa Safranbolu Usta Yönetmenin Mirası Safranbolu’da Yaşatılıyor

Usta Yönetmenin Mirası Safranbolu’da Yaşatılıyor

60
0
UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ'NDE YER ALAN, "EN İYİ KORUNAN 20 KENT" ARASINDA BULUNAN VE 3 BİN YILLIK GEÇMİŞİ OLAN KARABÜK'ÜN SAFRANBOLU İLÇESİ, KAR YAĞIŞIYLA BİRLİKTE BEYAZ GELİNLİĞİNİ GİYDİ. (ERSİN TURAN - YASİN ERDEM/KARABÜK-İHA) UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan, "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan ve 3 bin yıllık geçmişi olan Karabük'ün Safranbolu ilçesi, kar yağışıyla birlikte beyaz gelinliğini giydi.

Safranbolu Belediye Başkanı ve Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festival Komitesi Başkanı Mimar Elif Köse,” Usta Yönetmenin Mirası Safranbolu’da Yaşatılacaktır” dedi

Köse yaptığı yazılı basın açıklamasında şöyle dedi; Bundan 16 yıl evvel, 1 Şubat 2004’te, Atilla Dorsay’ın da dediği gibi Türk Belgeseli ‘babasını’ yani çok kıymetli Süha ARIN’ı kaybetti, ancak bu kaybın acısı dünya belgesel camiası kadar çektiği belgeseller ile kaderini değiştirdiği şehirlerin kalbinde de derinden hissedildi.

1960-70’li yıllarda çektiği; ‘Safranbolu’da Zaman’, ‘Urartu’nun İki Mevsimi’, ‘Kula’da Üç Gün’ gibi belgesel filmlerle başta Safranbolumuz olmak üzere, Anadolu’nun birçok kayıp kentini ve hikâyesini önümüze seren ARIN, topraklarımızın kadim öykülerini yeniden tarih sahnesine çıkararak parlamalarını sağladı.

Herkesin sevgi ve saygıyla yâd ettiği Süha ARIN, Safranbolu’da zamanı durduran, ülkemizin ve tüm Dünyanın dikkatini üzerimize çekerek bizi bugün olduğumuz yere taşıyan yolu film şeritleriyle döşedi. Dönemin cesur yöneticilerinin de desteğiyle bir belgeselin açtığı yolda yeniden doğan kentimizde tam 20 yıldır Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kutlanıyor. Bugün Süha ARIN’ı derin bir saygı ve en içten sevgilerimizle anıyoruz, ancak yalnız anmanın yeterli olmadığının ayırdındayız. Önümüzdeki süreçte Altın Safran’ı dünyanın en önemli belgesel film festivali haline getirerek Safranbolu’yu tüm dünyadan belgeselciler için bir mabede çevirmek ve Süha ARIN’ın ve onun nezdinde kendini hakikati belgelemeye adamış tüm üstatların anısını yüceltmeyi, genç belgeselcileri onların izlerinden yürütebilmeyi umut ediyoruz.

Tüm Safranbolu halkı ve Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Komitesi adına kendisini yâd ediyor, ailesinin ve sevenlerinin 16 yıldır dinmeyen özlemini yürekten paylaşıyorum. “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz